1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

tyt nedir

Lise son sınıfta öğrenim gören ya da mezun olmuş durumda olan adaylar, üniversite eğitimi almak için bazı sınavlardan geçmek zorundadır. Eski sistemde, YGS ile LYS isimli üniversiteye giriş sınavları, yerini YKS şeklinde kısaltılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na bırakmıştır.

Üniversiteye geçiş için girilmesi gereken bu sınavlar,Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı altında iki oturum şeklinde uygulanmaktadır. Bu oturumların ilki, TYT şeklinde kısaltılan Temel Yeterlilik Testi olmaktadır. Adaylar, tercih yapabilmek için, bu testten en az 150 puan almak zorundadır. İkinci oturum ise, AYT şeklinde kısaltılan Alan Yeterlilik Testi olmaktadır.

TYT’nin İçeriği

TYT şeklinde kısaltılmış olan Temel Yeterlilik Testi, 4 testten ve toplam 120 sorudan oluşmaktadır. Sınavın süresi ise, 135 dakikadır.

  1. Türkçe Testi: İlk test olan Türkçe kısmında, 40 soru bulunmaktadır. Bu test, adayların dili ne kadar doğru kullandığını ölçmesinin yanı sıra; paragraf bilgisi, okuduğunu idrak etme, yazım yanlışı ve imla kuralı gibi bilgileri de sınamaktadır.
  2. Sosyal Bilimler Testi: Tarih, coğrafya, felsefe ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden oluşan bu test, toplam 40 sorudan oluşmaktadır. Her ders için, adaylara 5’er soru sorulmaktadır. Adayların, bu dersler için genel bilgi düzeyleri ölçülmekte ve yorumlama becerileri de önem kazanmaktadır.
  3. Temel Matematik Testi: Matematik ve geometri derslerinden oluşan bu test, toplam 40 sorudan oluşmaktadır. Bu testte, temel matematik ve geometri bilgisi ile soruları yorumlama becerisi ölçülmektedir.
  4. Fen Bilimleri Testi: Biyoloji, Fizik ve Kimya derslerinin yer aldığı bu testte, adaylara toplam 40 soru sorulmaktadır. Testte, Biyoloji dersinden 6, Fizik dersinden 7 ve Kimya dersinden ise 7 soru bulunmaktadır.

TYT’den Alınan Puan 2 Yıl Geçerli Olacak mı?

2018’de değişen sınav sistemi, birçok kural değişikliğini de beraberinde getirmiştir. Bunlardan biri ise, TYT puanının 200 veya üzeri olması halinde, bu puanın bir sonraki sene için kullanılabilecek olmasıdır. Eğer bir aday, iki yıl arka arkaya TYT’ye girmişse, bu puanlardan yüksek olanı tercih aşamasında kullanabilecektir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Otizm Nedir?
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap