1. Ana Sayfa
  2. Nedir
  3. Uber Taksi Nedir?

Uber Taksi Nedir?

uber-taksi-nedir

Uber Taksi Nedir?

Akıllı telefon uygulaması ile özel araç çağrılan uygulamaya Uber sistem adı verilmektedir. Bu sistem telefona yüklenmektedir. Kullanıcılar gidecekleri yerlere göre ulaşım aracı bulmakta ve aracı çağırmaktadır. Yalnızca sistem üzerinden uber çağırma işlemi gerçekleştirilmez. Aynı zamanda Fiyatları ve güzergahı hakkında da bilgi alınır. Uber sistemi ile sadece otomobil değil, lüks araç, tekne ve benzeri farklı ulaşım araçları da çağırılabilmektedir. Uber sisteminde nerede gidileceği uygulamaya yazılmaktadır. Dolayısıyla sizi almaya gelen şoför nereye gideceğinizi bilerek gelir. Bu nedenle araç içerisinde nereye gideceğinize dair bilgilendirme yapmanıza gerek kalmamaktadır. Bu sistem 315 kadar ülkede hizmet vermektedir. İstanbul’da da uygulamaya koyulmuştur, fakat yasaklanmıştır. Tatil yerlerinde ülkemizde tekne bulmak amacı ile de kullanılmaya başlanacaktır.

Ülkemizde Neden Kaldırıldı?

Uber kullanmak ülkemizde yasaklandı. Bunun sebebi taksiciler tarafından aralarında çıkan sıkıntılar ve bu sıkıntıların sonucu olarak taksicilerin şikayet etmesidir. Taksiciler şikayetleri sırasında kendilerinin vergi ödedikleri için bu hakkın onlarda olduğunu savunmuşlardır. Uber sistemi Hollanda’ya bağlı bir sistemdir. Bu nedenle ülkemizde vergi ödenmemektedir. Bu şikayetin ardından firma vergi ödediğini iddia etmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü ise bu konuda sert çıkarak, Uber kullanıldığında şoföre ve yolculara para cezasını kesileceğini bildirdi.

Uber Taksi Nedir, Nasıl Yapılır?

Uber Taksi uygulama üzerinden taksi çağırmaktır. Uygulama üzerinde nereden nereye gidileceği bilgisi girildikten sonra fiyat bilgisi de alınmaktadır. Uber kullanabilmek için üye olmak gerekmektedir. Web sitesi üzerinden ya da cep telefonundan indirilen uygulamalar ile üye olunabilmektedir. Android ve IOS cihazlarda Uber uygulaması indirilebilmektedir. İndirdikten sonra üye olmakta oldukça basittir. Sistemi kullanmak için ise öncelikle uygulama üzerinden nereden alınmak istediğinizi işaretlemeniz gerekmektedir. Konumunuza göre araç istediğinizde, herhangi bir sürücü sizin ulaşımınızı üstlenmekte ve sizi almaya gelmektedir. Gitmek istediğiniz yeri de sistem üzerinden seçebilmektesiniz. Bu durumda aracın gelmesini beklemekten başka yapacağınız bir şey kalmamaktadır. Uber’in en iyi yanı araç sizi almaya gelmeden ne kadar ücret ödeyeceğiniz bellidir. Bu nedenle hem hayal kırıklığı yaşanmaz hem de hazırlıklı olunur. Taksilerde maalesef böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Gluten Nedir? İçeren & İçermeyen Besinler
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap