1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. URL Adresi Nedir? SEO Uyumlu URL Örnekleri

URL Adresi Nedir? SEO Uyumlu URL Örnekleri

URL Adresi Nedir? SEO Uyumlu URL

İnternetin günümüzdeki gücünün hepimiz farkındayız. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren teknolojik cihazların hepsi internetle anlam kazanıyor. Bilgiye ulaşmak, alışveriş yapmak, eğlenmek ve bunlar gibi daha birçok amaçla kullanabileceğimiz internet sayesinde hayatımız çok daha kolay bir hal aldı. Bizim için zaman kaybı olan birçok eylemi artık çok kısa sürede hayata geçirebiliyoruz. Peki internette sürekli olarak karşımıza çıkan URL adresi nedir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile beraber bu platformda hizmet veren website sayısında da ciddi bir artış gözlendi. Farklı farklı kategorilerde hizmet veren siteler sayesinde artık markete gitmemize bile gerek kalmıyor. Ancak bu durum bizim için bu kadar kolayken site sahipleri için pek de öyle değil. Website kuran çok sayıda kişi arama motorlarında üst sırada çıkmak ve adını daha çok insana duyurmak için ciddi çaba sarf ediyor. Peki bir internet sitesinin daha görünür olması ve daha çok kişiye ulaşması için ne gerekiyor? Hemen açıklayalım:

  • Kaliteli ve özgün içerik üretimi
  • Üretilen içeriklerin SEO uyumlu olması
  • Backlink
  • Kaliteli ve özgün site tasarımı

URL adresi nedir?; İnternet üzerinde yer alan bir kaynağı belirtmek için kullanılan URL, ‘Uniform Resource Loader’ teriminin kısaltmasıdır. IP adreslerini metin haline dönüştüren bu terim, internet kullanıcılarının arzu ettikleri sitelere giriş yapmasını kolaylaştırmaktadır.

Yazı İçi Başlıklar

SEO Nedir?

İnternet sitelerinin ilk hedefi çok sayıda insana ulaşmaktır. Satış sitesi olsun veya olmasın her website ilk olarak geniş kitlelere ulaşmayı hedefler, çünkü internet üzerinden kazanç sağlamak için öncelikle insanlara ulaşmak gerekir. Peki bu nasıl mümkün olur?

Eğer bir websiteniz varsa SEO kavramına pek uzak değilsinizdir. SEO, sitenin görünürlüğünü arttırmak için yapılan işlemlerin tümüne verilen addır. SEO, uyumlu makaleler, backlink ve bunun gibi birçok işlem ile sitenizin görünürlüğünü arttırmaya yardımcı olur.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  SSL Sertifikası Nasıl Alınır ?
SEO uyumlu URL

Search Engine Optimization teriminin kısaltması olan SEO, internet üzerinde daha iyi sıra almanıza yardımcı olan işlemlere denmektedir. Sürekli olarak geliştirilmesi gereken bu işlemler, web sitenizin daha çok kişiye ulaşması açısından önemlidir.

SEO Dostu URL

Hepimizin bildiği üzere websiteleri URL , bir diğer adıyla Uniform Resource Locator, olarak isimlendirilir. Bu adresler sayesinde istediğimiz websitelere ulaşabiliyor ve siteler arasında geçiş yapabiliyoruz. SEO ‘nun site görünürlüğünü arttırmayı amaçlayan işlemlerin tümüne verilen ad olduğunu bir önceki paragrafta söylemiştik. Peki SEO dostu URL nedir? Ne gibi avantajlar sağlar?

SEO dostu URL, hem arama motoru hem de kullanıcılar için anlaşılır şekilde tasarlanması gereken bir URL türüdür. URL’nin hedef anahtar kelimeleri içermesi  sitenin arama motorlarında üst sırada çıkması için etkilidir. O yüzden site URL’sinde mutlaka anahtar kelimelere yer verilmelidir. Buna ek olarak, anahtar kelime kullanımına dikkat etmek fazla kelime kullanmak anlamına gelmez. Anahtar kelimeleri kullanırken URL’yi fazla kelimeye boğmak SEO açısından uygun değildir. Aynı zamanda içerikleri her yıl güncellemeyi düşünüyorsanı URL’nize yıl ilave etmenizi de öneririz. Websitenizin URL’si, içeriklerin isimleri ile ilgili olmalıdır. Bu durum hem kullanıcıların işini kolaylaştırır hem de sitenizin görünürlüğünü arttırır. SEO dostu URL kullanmak kullanıcılar tarafından artı puan almanızı sağlar. Sitenin adını duyurmak için, olumlu yorumlar almanız ve SEO uyumuna dikkat etmeniz gerçekten çok önemli noktalardır.

Cannonical URL Nedir? diye merak ediyorsanız ve sitenizin URL yapısını güçlendirmek istiyorsanız bizleri takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap