1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. UX Nedir? SEO Açısından Önemi Nedir?

UX Nedir? SEO Açısından Önemi Nedir?

ux-nedir-seo-icin-neden-onemlidir

SEO çalışmaları içinde önemli bir yer tutan UX nedir? UX kavramı, birçok farklı noktada duymuş olduğunuz bir kavram olmak ile birlikte SEO açısından da çoğu zaman önemli olduğundan bahsedilir. Hatta Google’da daha yüksek bir sıralama isteyen kişiler için UX kavramının önemli bir yere sahip olduğu ifade edilir. Bu nedenle kavramın yeterli düzeyde öğrenilmesi ve nasıl fayda sağladığının da bilinmesi önemlidir. 

UX Nedir?

SEO çalışmaları çerçevesinde user experience olarak adlandırılan kavramın kısaltması UX olarak bilinmektedir. Bu kavram Türkçeye çevrildiğinde kullanıcı deneyimi olarak bilindiği üzere tahmin edildiği şekilde kullanıcı performansını arttırmak için uygulanan çalışmaları ifade eder. Bu kavrama bağlı olarak sahip olduğunuz web sitesinin daha iyi bir hale getirilmesi için yapılacak çalışmalar, kullanıcıların siteyi kullanmak için bir neden bulabilmesi gibi noktalar yer alır. 

Web sayfanız üzerinde teknolojik bir ürün, bir gıda maddesi veya bir hizmet satıyor olabilirsiniz. Kullanıcı web sayfanızda bulunan bu ürün veya hizmeti kullanmak için bir nedene sahip olmalıdır ve bunu tecrübe ederken memnuniyet sağlamalıdır. Bu bağlamda user experience önemli bir kavram olarak SEO açısından da önemli bir yere sahiptir. 

UX Ve Kullanılabilirlik Bağlantısı

Mantık olarak bakıldığında user experience ve kullanılabilirlik aynı kavram olarak düşünülmektedir. Ancak birbirlerine ne kadar fazla benzeseler de birbirlerinden farklı kavramlar olarak görülmelidir. Çünkü kullanılabilirlik denildiğinde web sayfasının kullanıcı için sağladığı teknik detaylar göz önünde bulundurulur. Ancak kullanıcı deneyimi açısından bakıldığında, web sayfasındaki renk tonları, içeriklerin nasıl olduğu, kullanım hızı gibi birçok farklı pencereden bakılır. 

Eğer bir web sayfası tasarımında kullanıcı dostu yani kullanışlı bir tasarım gerçekleştirilirse, ziyaretçi istediğini kolayca bulabilir ve web sayfasında istediğini rahatlıkla yaparak iyi bir kullanıcı deneyimi elde edebilir. Bu konuda bir örnek verilmesi gerekirse, bir web sayfasının blog kısmında kullanılan her içerikte çizimler, videolar, görseller eklenerek kullanılabilirlik arttırma amaçlanmaz. Ancak bu sayede user experience kullanıcı deneyimi açısından sizde daha hızlı, akılda kalıcı ve bilgiyi daha fazla aktaran bir hale gelir. 

UX SEO İçin Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimi bir web sayfasının kullanıcıya hitap etmesi ve fayda sağlaması açısından önemli bir kavram oluşturmaktadır. Öte yandan bakıldığında sitenin kullanılabilir olması ve iyi bir deneyim sağlaması da SEO çalışmalarının önemli bir parçasıdır. Bu anlamda da Google veya diğer arama motorları sıralamaya aldıkları sayfalarda en iyi sonucu göz önünde bulundururken, kullanıcı deneyimi açısından da en iyi sonuçları göz önüne alınır.

Google user experience algılaması için aslında birçok farklı yöntem kullanılır. Sitenin mobil uyumlu olması, sinir bozucu bir kullanımı bulunmaması, iyi bağlantılar yapılmış olması ve kullanıcıların davranışları sayesinde UX değerlerini göz önüne alarak sıralama gerçekleştirir. Eğer kullanıcılar sayfayı hızlı hızlı bir şekilde terk eder, aradıklarını bulamaz ve beğenmezse yani hemen çıkma oranı yüksek olursa, daha başarılı bir tasarım yapılıp daha fazla çalışılması gerektiği ortaya çıkacaktır. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Nihai SEO aracı: Ubersuggest 3.0

UX Ve Kullanılabilirlik Nasıl Artar?

Kullanılabilirlik oranı ve kullanıcı deneyimi kalitesini arttırma açısından SEO ile paralel bütünlükte bir çalışma yapılmalıdır. Web sayfası her zaman mükemmele ulaşmaya çalışmalıdır ve içerikler, kullanım kolaylığı, hız, güvenlik gibi her nokta memnuniyet sağlamalıdır. Bu anlamda user experience değerlerini arttırmak için ziyaretçiyi anlamanız, anlamlı ve hedefe yönelik makaleler, içerikler oluşturmanız ve hedef kitlenin isteklerini göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Aslında bir sayfa içerisinde bulunması gerekenleri bilerek, iyi bir tasarım yapıp, amaca yönelik tasarım ile kullanıcıya hitap etmelisiniz. Yani kullanıcı deneyimi için site doğru bir kullanıma sahip olmalı, iyi bir içerik yapılandırması bulunmalı, mobilde iyi çalışan bir site ile karşılaşılmalı ve her zaman anketler gibi sorgulamalar ile kullanıcı istekleri göz önüne alınmalıdır. UX nedir ve SEO açısından önemi nedir tüm detayları ile sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

UX Nedir?

UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelmekte olan bir terimdir. Web sitelerinin kullanıcı gözünden faydalarını ve kullanıcının yaşadığı deneyimi ifade eder.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı deneyimi arama motorları tarafından en çok dikkat edilen kriterler arasında yer alır. Kullanıcı deneyiminin olumsuz olması SEO’ya büyük darbe vurur.

Kullanıcı Deneyimi Nasıl Arttırılır?

Kullanıcı deneyimi arttırmak için, site içi tasarıma, site hızına, site içi linklemelere özel dikkat etmek gerekir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap