1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Web Tasarım İle SEO İlişkisi

Web Tasarım İle SEO İlişkisi

Web tasarim ile SEO arasındaki ilişki nedir?

Bir web sayfası için tasarım gerçekleştirilmesi gerektiğinde mutlaka SEO uyumlu içeriklerin hazırlanması gerekliliği bulunmaktadır. Aslında web tasarım ile SEO çalışmaları farklı işlemler olarak görülse de mutlak olarak web tasarım seo ilişkisi vazgeçilmez bir ilişki olarak görülmelidir. Çünkü bir SEO içeriği başarılı olarak hazırlandığında, doğru kodlar ile hazırlanmış bir web tasarımında mutlak bağ oluşturacak ve başarı ortaya çıkaracaktır. 

Ayrılmaz bir ikili olarak görülmesi gereken web tasarım seo ilişkisi konusunda bu ikili beraber kullanıldığında, Google’da en üst sıralara ulaşmak gayet mümkündür. Çünkü SEO çalışmaları temel olarak web sayfalarına daha fazla kullanıcı getirmek için uygulanmaktadır. Başarılı bir web sayfasının arama motorlarında kaydolması ve SEO çalışmalarına uygun içeriklere sahip olması gerekir. Bu bağlamda düşünüldüğünde SEO kuralları ile uyumlu bir web tasarım bulunduğunda da arama motorları bu durumu önemseyerek, daha yüksek sıralarda bir web sayfası sağlayacaktır. 

Daha Yüksek Sıralarda Bir Web Sayfası

Hazırlanan web sayfasının indekse dahil edilmesi ve aramalarda üst seviyeye ulaşması açısından iyi ve okunabilir bir web tasarıma sahip olması önemlidir. Web sayfasının okunması açısından arama motorları tarafından botlar gönderilirken, web sayfasının kurallara uygun olup olmadığına bakarak okuma gerçekleştirirler.

Arama motorları bot gönderimi vasıtasıyla web sitesinde okuma gerçekleştirirken, web tasarımın kaynak kodlar ile olan uyumunu incelemektedir. Ayrıca SEO kurallarına ne kadar uyulmuş olduğuna dikkat etmektedir. Benzer olarak HTML etiketlerinde hata bulunup bulunmadığı incelenir ve web sayfası için bir puan verilir. İşte bu durumda görüldüğü üzere web tasarım seo ilişkisi net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Hem web tasarım hem SEO açısından inceleme yapan arama botları, sitenin ziyaretçi sayısını ve sayfada kalma sürelerini hesaplayarak, web sayfasının üst sıralara çıkmasına izin verir.

Web Sayfasının Mobil Uyumlu Olması

Arama motorları inceleme gerçekleştirirken web tasarım seo ilişkisi noktasında mobil uyumlu web sayfalarına çok yüksek önem vermektedir. Çünkü sayfanın mobil uyumlu olup olmadığı mutlaka incelenir. Eğer sayfa mobil uyumlu ise ve mobilden giriş yapılabiliyorsa, bu sayfa arama motorunda daha yüksek bir sıralamada yer alabilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Cache Nedir? Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde genellikle telefon ve tablet bilgisayarlar üzerinden internete giriş sağlandığı için mobil uyumlu sayfalar yüksek önem arz etmektedir. Bu nedenle web tasarım seo ilişkisi açısından da tasarım noktasına bakıldığında, mutlaka mobil uyumlu bir tasarım yapılması ve SEO açısından da mobil uyumlu içeriklere dikkat edilmesi önemlidir. 

web tasarım seo ilişkisi

İyi Bir Adres Kullanımı

Elbette web tasarımı gerçekleştirirken domain tercihi de önemli bir aşamadır. Çünkü arama motorları domain yani alan adına yüksek önem vermektedir. Bu bağlamda SEO açısından da önemli bir çerçeveye sahip olan alan adı konusunda akılda kalıcı, kolayca yazılan ve kolayca okunan doğru uzantılı anahtar kelimelerin bulunduğu bir domain seçilmelidir. Bu sayede ilerleyen vadede web tasarım seo ilişkisi açısından da alan adı iyi çalışmalar sayesinde yükseğe ulaşmanın anahtarlarından biri olacaktır. 

HTML Etiket Kullanımları

Bugün bir web sayfasının arayüz kodlama stilinde HTML 5 gibi bir ayarlama gerçekleştirmek doğru olacaktır. Ayrıca mutlaka kurallara uygun biçimde kodlama yapılması da önemlidir. Çünkü kaynak kodu çok kolay bir şekilde okunursa, web sayfasının içeriği ön plana çıkar ve daha iyi bir sıralama elde edilir. Bu bağlamda web tasarım seo ilişkisi çerçevesinde bakıldığında, içerikler üste çıkar ise web sayfası üst plana ulaşır ve zaman içerisinde daha başarılı bir noktaya gelir. 

Yazılım Altyapısı Kalitesi

Bir web sayfasının temelini ortaya çıkaran altyapı hızlı çalışmalıdır. Zira hızlı çalışan bir web sayfası altyapısı, hızlı bir hostingte bulunmalı ve site tasarımında da kod yapısı profesyonel olmalıdır. Zaman ile birlikte değişiklikler ve oynamalar yapılabilecek bir altyapı bulunması sayesinde de web tasarım seo ilişkisi açısından ilerleyen vadede SEO çalışmalarında da avantajlar elde edilerek site her zaman göz önünde kalabilir. 

Hızlı Açılan Bir Web Sayfası

SEO uyumlu içeriklere sahip olunması dışında arama motorları tarafından üst sırada görünmek için sitenin hem sayfa hem de içerikleri hızlı bir şekilde açması da önemlidir. Arama motorları sayfanın hızlı açılmasına çok yüksek özen gösterir. Üst sıralamada bir web sayfası için mutlaka hızlı açılan bir web sayfası kural olarak görülmelidir. 

Aramam motoru optimizasyonu konusunda tüm merak ettikleriniz ve daha fazlası halil.com.tr’de!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap