1. Ana Sayfa
  2. Eklentiler
  3. WorPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WorPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

wordpress-amp-nedir-nasil-kullanilir

Dünya üzerinde internet kullanıcılarının yaptığı aramaların yarıdan fazlasını mobil cihazlarda gerçekleştirilen aramalar oluşturuyor. Bu bağlamda yapılan aramalar sonucunda WordPress web sayfanızın gayet hızlı ve estetik bir şekilde yüklenmesi gerekiyor. Bu noktada WordPress AMP, günümüzde internet sayfalarının daha hızlı yüklenmesini isteyen kullanıcılar için web sayfası sahipleri açısından da büyük bir kolaylık oluşturuyor. Gelin hep birlikte AMP nedir? WordPress AMP kurulumu nasıl yapılır? Hep birlikte bakalım.

WordPress AMP Nedir?

AMP, Accelerated Mobile Pages kavramının kısaltılmış hali olmakla birlikte Türkçe anlamı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak bilinmektedir. Bu noktada AMP, kullanıcıların çok daha hızlı bir şekilde internet deneyimi sağlayabilmesi için sayfaların anlık olarak açılmasını sağlayan ve bu amaçla oluşturulmuş html sayfalar bütünü şeklinde tanımlanabilir. 

Bir web sayfası AMP sürümüne sahipse, bu sayfa Google arama sonuçları sırasında özel bir etiket sayesinde görüntülenir. Google tarafından desteklenen bu proje, özellikle günümüzde masaüstü kullanımı yerine mobil kullanımın internette daha yoğun bir hale geldiği düşünüldüğünde, gayet önemli bir nokta oluşturmaktadır. Son yıllarda olmazsa olmaz bir hale gelen AMP, WordPress tarafından da ilk günden itibaren desteklenerek, bugün internet sitelerinde çok kolay şekilde entegre edilen bir hale getirildi. 

WordPress AMP Hangi Faydaları Sağlar?

AMP, Mobil cihazlarda internet kullanımı sırasında web sayfalarının akıcı, yalın ve hızlı bir şekilde görünmesini sağlayan açık kaynaklı bir kütüphane uygulamasıdır. WordPress ile tamamen uyumlu bir yapısı bulunması ile birlikte aynı zamanda da kullanıcı dostu bir özelliğe sahiptir. WordPress AMP, bir web sayfasının yavaş açılmasına neden olabilecek engelleri ortadan kaldırarak, daha sade ve muazzam hızla bir sonuç elde edilmesini sağlar. Elde edebileceğiniz avantajlar arasında Search Engine Optimization yani SEO çalışmalarında güçlendirme, kullanıcı tecrübesinde iyileştirme ve sunucu performansı artışı elde edilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  WooCommerce Nedir? Nasıl Kullanılır?

WordPress AMP Nasıl Kurulur?

Mobil uyumlu web sayfalarınızda daha hızlı, yalın ve kullanıcı için kolaylık oluşturan bir açılış elde etmek açısından WordPress AMP kurulumu işlemini de çok pratik bir şekilde sağlayabilirsiniz.

  • Öncelikle WordPress web sayfanızın yönetim paneline giriş gerçekleştirmeniz ve sol taraftaki menü içerisinden “Eklentiler” sekmesini açmanız gerekecektir.
  • Eklentiler sekmesi içerisinde ise “Yeni Ekle” butonuna bastığınızda, kurulum için ilk aşamayı gerçekleştireceksiniz. 
  • Eklenecek yeni ayrıntı açısından öncelikle arama kutusu içerisinde AMP terimini aratarak. Google tarafından desteklenmiş şekilde sunulan ve AMP Project Contributors tarafından geliştirilmiş eklentiyi temin edebilirsiniz.

Daha sonrasında desteklenmiş bu eklenti kurabileceğiniz gibi farklı bir yöntemde de eklentiyi direkt olarak kendi web sitesi üzerinden indirerek, sahip olduğunuz sunucu üzerinden de web sitenize yükleme yapabilirsiniz. 

WordPress İçin AMP Ayarları Nasıl Yapılır?

WordPress sayfanızda AMP eklentisi kurulduktan sonra yine WordPress yönetim panelinde sol taraftaki menüde gerekli ayar sekmesi kendiliğinden oluşacak ve kullanılır hale gelecektir. Bu menü içerisine girdiğinizde, WordPress AMP ayarlamalarınızı pratik bir şekilde yapmak için “Template Mode” başlığını göreceksiniz. Bu başlık altında “Standart” seçeneğini işaretledikten sonra WordPress teması AMP desteği sağlayacaktır. Eğer sahip olduğunuz tema Hızlandırılmış Mobil Sayfa desteği sağlıyorsa, otomatik yapılandırma gerçekleştirme imkanı da bulunacaktır. 

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

AMP Ne Demektir?

AMP, mobil uyumlu web site versiyonlarıdır. Özellikle Google tarafından çok dikkat edilmekte olan bir özelliktir.

AMP Neden Önemlidir?

Mobil cihaz sayılarının artması sonucunda amp çok önem kazanmıştır. Mobil uyumlu olan siteler daha kolay sıralama elde eder ve üst düzey katkı sağlar.

AMP Eklentileri Var mı?

Özellikle wordpress siteleri için aktif olarak kullanılabilecek wordpress siteleri mevcuttur. Ücretsiz olarak yararlanmak mümkündür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap