1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Bakım Modu Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

WordPress Bakım Modu Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

wordpress-bakim-modu-nasil-etkinlestirilir

Sahip olduğunuz internet sayfasında wordpress bakım modu kullanılması sayesinde web sayfası üzerinde tasarım, güncelleme, değişim veya bakım gerçekleştirilirken kullanıcıların yapım aşamasına ait sayfayı görmesi sağlanır. Bu durum, internet kullanıcılarının her gün onlarca defa farklı web sayfalarında karşılaştığı bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. 

WordPress bakım modları bir web sayfasının belirli bir süre için yapılan çalışmalardan dolayı kapalı tutulmasını sağlar ve ne zaman açılacağını kullanıcılara belirten bir sayfa oluşturur. Bu modun kullanılması sayesinde aslında web sayfası SEO sıralamasında da yerine kaybetmez. Bakım modunun kullanıldığı esnada tıpkı normal süreçte olduğu gibi arama motorlarına sinyaller gönderilmeye devam edilir. Bu sayede arama motorları sayfadaki değişiklikleri dizine eklemediği için sıralamada bir oynama olmaz. 

WordPress Bakım Modu Neden Kullanılmalıdır?

Bir web sayfasının bakım modu konumuna alınmasının aslında birçok farklı nedeni olabilir. Aslında aktif olarak çalışmaya devam eden siteler bu modu çok sık bir şekilde kullanırlar. Çünkü bu tip sitelerde sıklıkla tasarım değişiklikleri ve eklentiler gerçekleştirileceği için bakım moduna alınmadığında, aktif kullanıcılar sitenin bozuk olduğunu, saldırıya uğradığını veya ilgilenilmediğini düşünebilirler. Ancak sayfa bakım modu sayesinde ziyaretçi kaybetmeden sitenin bakımlı olduğunu belirtir ve kullanıcılar sayfa yöneticileri ile iletişime geçmek için mail ya da telefon bilgilerini kullanabilirler. 

Eğer bir web sayfasında güvenlik sorunları ile karşılaşılırsa, dolandırıcılar veya korsanlar tarafından saldırılar yapılırsa ve bu tür sıkıntılar yer alırsa, en doğru tercihlerden birisi web sayfasını bakım moduna almak yani kısa süreliğine kapatmak olarak görülmektedir. Çünkü bu tip istenmeyen durumlarda bakım modu sayfanın prestijinin zarar görmesini engellemektedir. Bu bağlamda da yapılacak değişiklikler veya koruma amaçlı olarak bakım modunun aktif hale getirilmesi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  En İyi WordPress Popup Eklentileri

WordPress Eklentisi Sayesinde WordPress Bakım Modu Etkinleştirme

İlk öncelik olarak bakım modu etkinleştirme açısından WordPress eklentisi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kodlama gerekliliği bulunmadan sadece eklentiyi indirip yüklemeniz ve ardından ayarlar bölümünden de yapılandırma gerçekleştirmeniz gerekecektir. Ayarlar bölümü içerisinde genel ayarlar, tasarım ayarları, modüller, bot yönetimi ve genel veri koruma yönergesi ayarlamaları yapılacaktır. Ayarlamalar tamamlandıktan sonra işlem kaydı gerçekleştirilerek, web sitesinin açılış sayfasını nasıl göründüğü de kontrol edilebilir. 

Bakım Modu Etkinleştirme İçin Özel Fonksiyon Kullanımı

Diğer bir yöntemde wordpress bakım modu etkinleştirme için “functions.php” dosyasında değişiklik gerçekleştirilir. Öncelikle WordPress sitesinin yedeği alınır ve sonrasında manuel şekilde bakım moduna geçiş yapılır. Bu konuda “functions.php” dosyasına bazı eklentiler gerçekleştirilir. Bu sayede de sayfa bakım moduna geçiş yapar. 

WordPress Bakım Modu Etkinleştirme İçin .Htaccess Dosyası Kullanımı

Son bir yöntem olarak bakım modu etkinleştirme açısından “.htaccess” dosyası değişikliği gerçekleştirilmesi de tercih edilebilir. Öncelikle belirtilen dosyanın bir yedeği alınmalı ve sonrasında dosya üzerinde “.htaccess_default” şeklinde bir isim değişikliği gerçekleştirilmelidir. Ardından adı değiştirilen bu yeni dosyada bir kod eklentisi sağlanır ve bu kodun eklenmesi ile birlikte web sayfanın kök dizininde bakım mesajı açısından “maintenance.html” dosyası elde edilir. 

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

Bakım Modu Nedir?

Bakım modu, bir web sitesinin bakıma alınması ve pasif hale getirilmesidir. Kullanıcılar siteye ulaşmak istediklerinde bakım uyarısı alırlar.

Bakım Modu Ne İşe Yarar?

Bakım modu sayesinde teknik çalışmalar yürütmekte olan web siteleri kullanıcılarına hatalı verisyonları göstermek zorunda kalmazlar ve kullanıcılar olumsuz etkilenmez.

WordPress Bakım Modu Ne Anlama Gelir?

Bakım modu, WordPress sitelerin bakıma alınmasını ve bir süre pasif hale gelmesini sağlayan bir özelliktir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap