1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

wordpress-sifirlama-nasil-yapilir

WordPress site tasarımları üzerinde çalışırken bazen yaptığınız bir hatadan geri dönmek için uzun uzun uğraşmak yerine WordPress sıfırlama yapmak daha avantajlı görülebilir. Bu işlemi yapmak için farklı yöntemleri kullanmanız mümkün olmak ile birlikte kademeli bir şekilde işlem gerçekleştirilir. 

Site tasarımı üzerinde gerçekleştirdiğiniz çalışmalarda yanlışlar ile karşılaştığınızda, birer birer geri almak yerine komple bir sıfırlama gerçekleştirmek zaman açısından da daha hızlı bir sonuç elde etmenizi sağlar. Bu çerçevede WP sıfırlama aslında telefon gibi farklı cihazlarda gerçekleştirilen fabrika ayarlarına dönüş gibi bir tekniğe sahiptir. Yani WordPress tasarımı tamamen boş bir alana dönüşmek yerine ilk noktadaki ayarlarına döner ve üzerinde çalışmaya yeniden başlayabilirsiniz. 

Sıfırlama işlemi gerçekleştirmeden önce en çok dikkat edilmesi gereken nokta, mutlaka yaptığınız tasarımın ve o ana kadar yapılan çalışmaların yani sitenin mutlaka yedeğinin alınmasıdır. Çünkü yedek aldığınızda, sıfırlama işlemi sonrasında bazı noktalara tekrar dönüş gerçekleştirmek istiyorsanız, bu yedekten faydalanabilirsiniz. Aksi takdirde yaptığınız tüm çalışmalar gidecek ve sıfırlanmış bir site ile yeniden çalışmaya başlamak zorunda kaldığınızda, yedek bulunmadığı için her noktayı yeniden tasarlamanız ve çalışmanız gerekecektir. 

WordPress Sıfırlama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

WordPress sıfırlama işlemine başlamadan önce eklentiler kısmına giriş gerçekleştirmeniz ve burada WP Reset – Most Advanced WordPress Reset Tool eklentisini indirmeniz gerekecektir. Eklentiyi download edip, aktif hale getirdikten sonra wp-admin sayfanız içerisinde bulunan araçlar bölümünde WP Reset eklentisini çalıştırmaya başlayabilirsiniz. 

  • Eklenti çalışmaya başladıktan sonra karşınıza çıkacak sayfa içerisinde alt kısımlarda “Site Reset” sekmesini görebilirsiniz.
  • Burada bulunan komut kutucuğu içerisine “reset” yazdıktan sonra “Reset Site” butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz.
  • Karşınıza siteyi resetlemek isteyip istemediğinizi soran bir kutucuk çıkacak ve bu kutucukta da “Reset WordPress” butonuna tıkladığınızda, işlem devam edecektir.

Bu sayede wordpress sıfırlama yapılacak ve sayfanız kurulduğu ilk haline geri dönüş gerçekleştirecektir. 

WordPress Sıfırlama Ek Ayarlar Nasıl Yapılır?

Pratik bir şekilde anlatılan wordpress sıfırlama işlemini tamamladıktan sonra sıfırlanmış bir site ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca işlerin ters gitme ihtimaline veya bazı değişiklikleri yeniden yapmak istemeniz ihtimaline karşı olarak WP Panel üzerinde kurduğunuz WP Reset eklentisi üzerinden bazı ek ayarlar gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Wordpress Font Değiştirme Nasıl Yapılır?

Snapshot(Geri Dönüşüm Noktası) oluşturma işlemi gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır. Bu sayede WP database üzerinde gerçekleştirilen değişiklikleri takip edebilirsiniz. Ayrıca wordpress sıfırlama sonrasında eski tasarım ile karşılaştırma yapabilirsiniz. Ancak geri dönüşüm noktası yedekleme olarak algılanmamalıdır. Bu işlemi yapmak için “Araçlar” içerisinde WP Reset bölümüne giriş yapıp, “Snapshot” sekmesine tıklayarak “Creed Snapshot” butonuna bastığınızda, bu geri dönüşüm için bir isim ve tarih belirleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. 

Yine araçlar içerisinde WP Reset sekmesi üzerinde sıfırlama yaptığınızda tema ve eklentiler silinmeyecektir. Eğer tema ve eklentileri istemiyorsanız, bu sekme içerisinde silme işlemini “Tools” sekmesi altında Delete Themes (temaları sil) ve Delete Plugins (eklentileri sil) butonlarını kullanarak kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress Sıfırlama Öncesi Yedek Alma

WordPress sıfırlama gerçekleştirmeden önce ilk aşamada belirtildiği gibi bir yedek almanız sizin için çok önemli bir nokta oluşturacaktır. Bu nedenle sıfırlama işlemi öncesinde yine WP Panel üzerinde eklentiler kısmından All-in-One WP Migration eklentisini indirerek kurulum gerçekleştirebilirsiniz. 

Eklenti aktif bir hale geldikten sonra yine eklenti menüsü altında “Dışa Aktar” seçeneğini tercih ederek. Gelişmiş seçenekler bölmesi içerisinde WP çalışmanızda aktarmak istediğiniz her şeyi seçebilirsiniz. Ardından dışa aktarım için dosya seçimi yaparak, seçmiş olduğunuz bu dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Eklenti sayesinde gerçekleştirdiğiniz bu dosya indirme ile birlikte sitenizin tam yedeğini alabilirsiniz ve istediğiniz zaman bu yedek dosyasını “İçe Aktar” butonunu kullanarak aynı eklenti üzerinden geri yükleyebilirsiniz. 

SEO teknikleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar Halil.com.tr’de!

WordPress Sıfırlama Nedir?

WordPress sıfırlama, wordpress ayarlarınızın tamamen sıfırlanması, eklentilerin ve temaların kaldırılması anlamına gelmektedir.

WordPress Neden Sıfırlanır?

Kurmuş olduğunuz wordpress yapısından memnun olmamanız, değişiklik yapmak istemeniz gibi durumlarda wordpress sıfırlama yapmanız gerekebilmektedir.

WordPress Sıfırlama Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

WordPress sıfırlamaları yaparken, sitenizin yedeklemesini almaya dikkat ediniz. Ayrıca konu hakkında bilgi sahibi değilseniz lütfen sıfırlama yapmayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap