1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

wordpress-site-tasima-nasil-yapilir

Bir sitenin yayına girebilmesi için sahip olduğunuz alan adının ve site tasarımın tamamlanması ve sonrasında da bir hosting firması üzerinden hizmet almanız gerekir. Ancak hizmet aldığınız hosting firması sizin için tam memnuniyet oluşturmuyor ise fiyat, kapasite veya trafik hızı gibi noktalarda sorun oluşturuyorsa, sitenizi başka bir hosting firmasına taşımak isteyebilirsiniz. Örneğin, bu konuda wordpress site taşıma işlemi son yıllarda çok sık gerçekleştirilen işlemler arasında yer almaktadır. 

WP site taşıma işlemi genellikle CPaneli üzerinden çok sık şekilde gerçekleştirilmesi ile birlikte farklı yöntemlerin kullanılması da mümkündür. Bu işlem herkesin kendi başına gerçekleştirebileceği kadar pratik bir çerçeveye sahip olmakla birlikte çoğu zaman daha uygun fiyat sağlayan veya daha rahat kullanım avantajları sunan hosting alanlarına taşıma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu açıdan kullanılabilecek 3 farklı yöntem göz önünde bulundurulabilir. 

CPanel İle WordPress Site Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

WordPress site taşıma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, CPanel Linux işletim sistemi kurulu bir sistem olarak avantajlı görünmektedir. Panel üzerinden yapılan taşıma işlemleri daha kısa süre aldığı için çok daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca neredeyse her web sitesi sahibi WP site taşıma işlemini bu panel üzerinde kolaylıkla yapabilir. 

  • Öncelikle CPanel sistemine giriş gerçekleştirdikten sonra dosya yöneticisi bölümüne geçiş yapılır.
  • Bu noktada “public_htm” veya “www” açılması gerekecektir.
  • Ardından WordPress admin ve diğer klasörlerin yer aldığı bölüme giriş yapılarak, burada bulunan her şey seçilmelidir.
  • Seçilen tüm kısımlar için mouse sağ tıklaması ile birlikte arşiv sıkıştırması gerçekleştirilir. 
  • Bu noktaya kadar yapılan işlemler ile birlikte “wp-admin.zip” adıyla bir dosya elde edilecektir ve bu dosyayı indirmeniz gerekir.
Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  WordPress YOAST SEO Nasıl Kurulur?

Aslında yaptığınız bu işlem sayesinde sitedeki tüm verilerin yedeğini almış olursunuz. Sonrasında yeni bir hosting hesabı almış olduğunuz için bu hosting hesabı ile birlikte tekrar CPanel girişi gerçekleştirirsiniz. Daha sonra menüde sol üst kısımda yer alan “yükle” bölümüne tıklayarak, oluşturulan dosyanın indirme işlemi sağlanır. Database bölümüne giriş yaptığınızda burada “PHPmyadmin” bölümüne giriş gerçekleştirirsiniz. Son adımda ise gerekiyorsa, domain değişikliği de yapabilme şansınız bulunmakla birlikte yeni hosting kullanımını bu şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Eklentiler Sayesinde WordPress Site Taşıma

Aslında bugün çok daha pratik ve hızlı bir şekilde site taşıma gerçekleştirmek isteyen çoğu kişi eklentilerden yararlanmaktadır. Farklı şirketler tarafından sunulmuş bu eklentiler, kimi zaman ücretli kimi zaman ücretsiz şekilde Türkçe dil desteği olarak veya olmayarak kullanılabilir. Eklentiyi elde ederek bilgisayarınızda yükleme işlemini tamamladıktan sonra hemen site taşıma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

WordPress Site Taşıma FTP Üzerinden Nasıl Yapılır?

Site taşıma işlemi FTP programı üzerinden de kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Dosyalarda veya verilerde hiçbir kayıp yaşamadan site taşıma işlemini çok kolay bir şekilde FTP hesaplarını açtıktan sonra gerçekleştirmeniz mümkündür. FTP programı üzerinde hosting hesabı üzerinden bağlantı kurduğunuzda, seçilen tüm dosyaları yeni hosting hesabı üzerindeki ilgili bölüme aktarmanız yeterli olacaktır. 

SEO kategorisi yazılarını inceleyerek kendinizi hızla geliştirin!

WordPress Site Taşıma Nedir?

WordPress site taşıma, wordpress altyapısına sahip olan sitenizin başka bir içerik yönetim sistemine ya da özel bir sisteme taşınmasıdır.

Site Taşıma Neden Yapılır?

WordPress kullanımını bırakmanız ve başka bir sisteme geçmeniz durumlarında site taşıma işlemi yapılabilir.

WP Site Taşırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

WP site taşıma işlemlerinden önce FTP veya CPanel üzerinden yedek dosyalarınızı cihazınıza kopyalamayı unutmayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap