1. Ana Sayfa
  2. Eklentiler
  3. WP Rocket Nedir? WP Rocket Kurulum ve Ayarları

WP Rocket Nedir? WP Rocket Kurulum ve Ayarları

wp-rocket-nasil-kurulur-nasil-yapilandirilir

İnternet kullanıcıları için en sıkıntılı durumların başında, bir site linkine tıkladıktan sonra açılması için çok uzun bir süre beklenmesi gelmektedir. Buna bağlı olarak web sayfası sahiplerinin de wp rocket kullanımı gibi yöntemler ile bu durumdan mutlak şekilde kurtulması gerekliliği yer almaktadır. Aksi takdirde kullanıcılar bu durumdan sıkıldıkları için hızlı bir şekilde sayfadan çıkış yapmayı veya arama motoruna geri dönerek başka bir alternatif sayfayı ziyaret etmeyi düşünecektir. İşte sizlere bu yazıda WP rocket ayarları ve kurulumu hakkında tüm detayları aktaracağız.

Tüm dünyada internet kullanıcıları için aynı psikoloji yer almak ile birlikte yavaş açılan siteler asla kabul edilmeyen bir sorundur. Hatta bu konuda bazı araştırmalar kullanıcıların en fazla 2 saniye gibi bir süre boyunca sayfanın açılmasına sabrettiklerini ortaya koymaktadır. 

İnternet kullanımında bu şekilde bahsedilen bir durum yer aldığı için sitenizin yavaş olması durumunda insanların kolaylıkla sayfanızdan ayrılmak isteyeceğini düşünmelisiniz. Bu durumun sonucunda Google sıralamasında negatif bir sonuç elde ederken, hem ziyaretçi hem de gelir kaybı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sitenizi daha hızlı bir hale getirmek için WordPress tarafından sunulan wp rocket gibi bir eklenti kullanarak avantaj elde edebilirsiniz. 

WP Rocket Nedir?

WordPress sayfa sistemlerinde ücretli bir şekilde kullanılarak ön bellekleme sağlayan bir eklenti olması ile birlikte wp rocket sayfanızın çok daha hızlı bir şekilde açılmasına yardımcı olur. Site hızını yükselten bu eklenti, belirlenmiş planlar ile birlikte 

  • Tek bir site için 1 yıllık 
  • Üç farklı site için 1 yıllık 
  • Sınırsız adet site için 1 yıllık destek ve güncelleme imkanı sağlayan farklı fiyatlar ile temin edilebilir. 

Eklenti, WordPress sistemleri için özel bir şekilde geliştirilmiş olmak ile birlikte bir ön bellekleme sistemi sağlamaktadır. Çok kolay bir kullanıma sahip olan wp rocket kurulduktan sonra hemen kullanılabilecek bir yapı sunmaktadır. Ancak yine de kurulum sonrasında daha fazla verim elde edebilmek için tavsiye edilen pratik ayarların yapılması gerekecektir. 

Wp rocket eklentisi sayesinde kullanıcılar sayfa bellekleme avantajı elde ederken, ayrıca önbelleği de önceden yükleme gibi bir fırsat elde etmektedir. Eklenti sayesinde çok düşük sayıda birkaç ayar yapılarak kullanım elde edilirken, statik dosya sıkıştırması sağlanır. Ücretli bir eklenti olduğundan dolayı herkes tarafından kullanılmaması ve kolaylıkla uygulanması mümkün olmayan wp rocket ücretli kullanımı ile tüm avantajlarını net bir şekilde sunmaktadır. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WP Rocket Nasıl Kurulur?

Bir WordPress eklentisi olarak wp rocket kurulumu için öncelikle eklentinin web sayfasına giriş gerçekleştirerek, satın alma işlemini sağlamanız gerekecektir. Farklı site sayılarına göre 1 yıllık destek ve güncelleme paketleri arasından seçim yaptıktan sonra siparişinizi tamamlayarak, hesap bilgilerinizi e-mail adresiniz üzerinden alabilirsiniz. Hesap bilgileriniz ile birlikte sayfaya giriş gerçekleştirerek, “Hesabım” kısmından “WP Rocket indir” butonunu kullanarak, eklentiyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ücret ödemesi ve kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra uygulama bilgisayarınıza indirildiğinde, bir sonraki adımda WordPress sitenize giriş gerçekleştirmeniz ve eklentiler bölümüne geçiş yapmanız gerekecektir. Eklentiler bölümü içerisinde “yeni ekle” ve “eklenti yükle” alt sekmelerine geçiş yaparak çok pratik bir şekilde wp rocket dosyasını bilgisayarınıza zip arşivi üzerinden yükleyebilirsiniz. Son adımda ise yüklemenin tamamlanması ile birlikte eklentiyi aktif hale getirilerek kullanabilirsiniz. 

WP Rocket Ayarları Nasıl Yapılır?

Wp rocket eklentisinin yükleme işlemi tamamlandıktan sonra tek tek tavsiye edilen ayarları uygulamanız, büyük bir avantaj sağlayacaktır. WordPress sayfanızda öncelikle “settings” bölümüne sonrasında wp rocket kısmına giriş gerçekleştirerek bu ayarlara ulaşabilirsiniz. Yapılabilecek ayarlar arasında; kontrol paneli ayarlarının gerçekleştirilmesi ve önbellek ayarlarının yapılması ilk aşamada gelmektedir. 

Sonraki ayarlarda ise öncelikle dosya optimizasyon ayarlarının yapılması sonrasında ortam ayarları ve önyükleme ayarlarının gerçekleştirilmesi bulunmaktadır. Gelişmiş ayarlar, veritabanı ayarları, uzantılar ile ilgili ayarlar, araçların ayarlanması ve cdn ayarlarının yapılması ile birlikte teker teker bu kısımlardaki ayarlamalar tamamlandığında eklenti çok daha faydalı bir şekilde kullanılabilir. 

SEO kategorisi yazılarını inceleyerek kendinizi hızla geliştirin!

WP Rocket Nedir?

WP Rocket, wordpress siteler için oluşturulmuş olan bir optimizasyon eklentisidir.

WP Rocket Ücretli mi?

WP Rocket uygulaması diğer eklentilerin haricinde ücretli olarak sahip olunan bir eklentidir. Aylık veya Yıllık ücretlendirmelere tabiidir.

WP Rocket Ne İşe Yarar?

WP Rocket, ön bellek işlemleri, JS ve CSS küçültme işlemleri, Lazy load ayarları gibi site hızına büyük katkısı olan işlemler yapmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap