1. Ana Sayfa
  2. SEO
  3. Yerel SEO (Local SEO) Nedir? Nasıl Yapılır?

Yerel SEO (Local SEO) Nedir? Nasıl Yapılır?

yerel-seo-nedir

Google üzerinde gerçekleştirilen aramalarda genellikle bölgesel yani yerel aramalar sağlanmaktadır. Birçok kişi kendi coğrafi bölgesi hakkında veya o bölgedeki faaliyetler ve hizmetler hakkında bilgi arar. Örneğin kullanıcılar mobilya satın alabilmek için şehirlerindeki mobilya firmalarını veya veterinerden hizmet almak istiyorlarsa, bölgelerindeki veterinerleri ararlar. Bu nedenle sitelerdeki SEO çalışmalarında yerel seo en önemli adımlardan birisidir. Yerel seo çalışmasında iki farklı önemli unsur bulunur ki bunlardan birisi yerel siteler ile iletişim kurabilmek diğeri ise backlink alabilmektir. 

Yerel SEO Nedir?

Bölgesel kitleyi web sayfanıza çekebilmek için gerçekleştirdiğiniz optimizasyon yerel seo olarak ifade edilmektedir. Bilhassa yerel bölgedeki halkı hedef kitle olarak gören küçük işletmeler için büyük bir fayda sağlamaktadır. Genel SEO çalışmasında örneğin İzmir’deki tüm ilçelere hitap ederken, local seo çalışmalarında İzmir Çiğli ilçesinde bulunan bir işletme kendi bölgesine hitap eder ve Bayraklı ilçesindeki kitleye hitap etmesi çok da anlamlı olmayacaktır. 

Local seo Google veya diğer arama motorlarında kendi bölgesi ile ilgili arama gerçekleştiren kişileri hedefler ve genellikle o bölgede hizmet veren işletmeler tarafından kullanılır. Örneğin, bir kullanıcı Google arama motoruna “bölgemdeki terziler” yazdığında o bölgede hizmet veren terziler ile ilgili web sayfaları listelenir. Bu durumda arama sonucunda genellikle ilk üç alakadar yerel işletme sıralı bir şekilde gösterilir ve bu sayede de arama sonuçlarında yerel işletmelere çok daha kolay bir şekilde ulaşılır. 

Yerel SEO Neden Önemlidir?

Local seo çalışmaları klasik SEO çalışmalarına göre ezber bozan bir nitelik oluşturmaktadır. Aslında küçük bir işletme için hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitleyi işletmeye çekmek için Google’da ilk sırada bulunmak değil bölgedeki hedef kitleye hitap etmek önemlidir. İşte bu durumda da yerel seo çalışmaları için gereken etkinlikler gerçekleştirildiğinde, çok daha iyi bir sonuç ile hedef kitleye daha güçlü ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olabilir. 

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  WordPress Yönetici Şifresi Nasıl Sıfırlanır ?

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Bölgenize hitap eden şekilde yerel seo çalışmaları yapabilmek için öncelikle sosyal medyada yer bildirimleri gerçekleştirilmeli, Google My Business kaydı yapmalı ve işletme ile ilgili nitelikli görsellerinizi sosyal medyada ve internette bulundurmalısınız. İnternette birçok farklı ortamda işletmeniz hakkında bilgilendirme yazıları bulunmalı. Güncel ve doğru bir şekilde iletişim bilgileri girilmiş olmalı, ortalama bir sayı ile kullanıcı yorumları bulunmalı, açık olduğunuz saatler ve işletmenin türü net bir şekilde ifade edilmelidir. 

Sayılan bu faktörler yerine getirildiğinde local seo çalışmaları sonucunda işletmeniz bölgesel aramalarda büyük ihtimalle ilk sayfada yerini almayı başaracaktır. Diğer yönden bakıldığında ise yerel seo çalışmaları gerçekleştirmek için iki temel tekniği göz önünde bulundurabilirsiniz. Bunlardan biri backlink inşa etmek diğeri ise Google My Business hesabını kullanmaktır. 

Backlink inşa etmek başka bir web sitesinden bağlantı ile sitenize kullanıcı çekmeyi ifade eder. Sizin sitenizden başka bir siteye veya başka bir siteden sizin sitenize yapılan bu bağlantılarda insanlar örnek olarak bir oto yıkama işletmesinin sayfasında sizin oto lastik ile ilgilendiğinizi görerek sizin sayfanıza gelebilir. 

Google My Business hesabı ise işletmenizin Google tarafından radara alınması için kullanılması gereken hesaptır. Bu sayede işletmeniz örneğin “Çekmeköy halı yıkama” araması sonucunda Çekmeköy’de konum olarak işaretlenmiş olduğu için bu aramada ilk sıralarda gösterilecektir. 

SEO kategorisi yazılarını inceleyerek kendinizi hızla geliştirin!

Local SEO Nedir?

Local SEO, fiziksel olarak ya da sadece belirli bir bölgede hizmet veren marka veya işletmelere sağlanacak olan SEO hizmetidir.

Local SEO Ne İşe Yarar?

Local SEO çalışmaları özellikle fiziksel mağazası olan markaların daha çok müşteri kazanmasına ve marka bilinirliğinin artmasına katkı sağlar.

Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO çalışmaları özel konumlar belirlenerek ve konumlar ile ilgili anahtar kelimeler seçilerek yürütülmektedirler

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap